Hobby, modelarstwo kosmiczne- I ty możesz mieć kosmodrom w domu!
19 lipca 2011 Dodaj komentarz
Gdy klasyczny układ salonu w domu będący plagiatem katalogu Ikei zacznie nas nudzić, zaczynamy się zastanawiać co by tu dodać od siebie, żeby ten plagiat zmienił się w sformułowanie „pokój wzorowany pomysłami stylistyki skandynawskiej, gdyż tych rzeczy po lewej w ogóle w katalogu nie było”.
Mówie tu o odważnym wkomponowaniu elementów tak niszowego w Polsce hobby jakim jest astronautyka załogowa w naszą przestrzeń życiową. Jednym z okazalszych elementów poza plakatami, zdjęciami, ewentualnie jakimś teleskopem pod oknem może być wykonanie i ustawienie w widocznym miejscu pięknego modelu pojazdu kosmicznego, najlepiej historycznego. Pierwsze próby zorganizowania czegoś podobnego po najmniejszej lini oporu przedstawiają słabą kondycję rodzimego rynku modelarskiego w tej dziedzinie. Z ofertą wychodzi przedewszystkim znana większości modelarzy plastikowych firma Revell z kilkoma banalnymi wręcz pozycjami: Apollo, Saturn V, Wahadłowiec i oczywiście lądownik księzycowy, żeby nie było. Orginalniejsza opcją jest model ISS za prawie 300 zł w dodatku w nieaktualnej konfiguracji. Innymi słowy szału nie ma.

Zdjęcie z misji STS-105. Segment rosyjski we wczesnej fazie budowy ISS (od lewej Zwiezda, Zarja) fot. NASA
Przechodząc do setna, w szerokim świecie niepolskiej części internetu istnieją olbrzynie zasoby modeli wszystkich programów kosmicznych w przeróżnych skalach i różnym stopniu odwzorowania detali w zakresie modelarstwa kartonowego. Wystarczy drukarka i na 40 arkuszach drukujemy 70 centymetrowy model rakiety Energia z wahadłwocem Buran bądź satelitą Polyus z pierwszego lotu. Bardzo elegancko wyglądają kapsuły Merkury wraz z wieżyczką ewakuacyjną bądź statki Gemini. Jedną z ciekawszych opcji jest serwis zawierający modele wszystkich modułów ISS w bardzo wysokiej jakości. Większość modeli jest stosunkowo prosta i świetnie nadają się na uprzyjemnienie wieczoru po pracy. Wystarczy klej, nożyczki i trochę wyobraźni przestrzennej połączonej ze znajomością tematu tego co akurat się konstruuje.
autor: Orland Krzyżanowski
Zapraszam do galerii moich modeli kosmicznych.
Strony fanowskie z darmowymi modelami:
http://www.axmpaperspacescalemodels.com/ISSpage.html -kompletna stacja ISS
http://jleslie48.com/gallery_models_real.html – praktycznie wszystkie ważniejsze pojazdy kosmiczne

Buran-Energia 70cm wysokości razem 70 arkuszy a4- dla ambitnych