Hobby, modelarstwo kosmiczne- I ty możesz mieć kosmodrom w domu!

Soyuz TMA-19 undocking (źródło: Roskosmos)

Model statku Soyuz skala 1:144 (z kolekcji własnej)

 

Gdy klasyczny układ salonu w domu będący plagiatem katalogu Ikei zacznie nas nudzić, zaczynamy się zastanawiać co by tu dodać od siebie, żeby ten plagiat zmienił się w sformułowanie „pokój wzorowany pomysłami stylistyki skandynawskiej, gdyż tych rzeczy po lewej w ogóle w katalogu nie było”.

IMGP8604Mówie tu o odważnym wkomponowaniu elementów tak niszowego w Polsce hobby jakim jest astronautyka załogowa w naszą przestrzeń życiową. Jednym z okazalszych elementów poza plakatami, zdjęciami, ewentualnie jakimś teleskopem pod oknem może być wykonanie i ustawienie w widocznym miejscu pięknego modelu pojazdu kosmicznego, najlepiej historycznego. Pierwsze próby zorganizowania czegoś podobnego po najmniejszej lini oporu przedstawiają słabą kondycję rodzimego rynku modelarskiego w tej dziedzinie. Z ofertą wychodzi przedewszystkim znana większości modelarzy plastikowych firma Revell z kilkoma banalnymi wręcz pozycjami: Apollo, Saturn V, Wahadłowiec i oczywiście lądownik księzycowy, żeby nie było. Orginalniejsza opcją jest model ISS za prawie 300 zł w dodatku w nieaktualnej konfiguracji. Innymi słowy szału nie ma.

Zdjęcie z misji STS-105. Segment rosyjski we wczesnej fazie budowy ISS (od lewej Zwiezda, Zarja) fot. NASA

Zdjęcie z misji STS-105. Segment rosyjski we wczesnej fazie budowy ISS (od lewej Zwiezda, Zarja) fot. NASA

Przechodząc do setna, w szerokim świecie niepolskiej części internetu istnieją olbrzynie zasoby modeli wszystkich programów kosmicznych w przeróżnych skalach i różnym stopniu odwzorowania detali w zakresie modelarstwa kartonowego. Wystarczy drukarka i na 40 arkuszach drukujemy 70 centymetrowy model rakiety Energia z wahadłwocem Buran bądź satelitą Polyus z pierwszego lotu. Bardzo elegancko wyglądają kapsuły Merkury wraz z wieżyczką ewakuacyjną bądź statki Gemini. Jedną z ciekawszych opcji jest serwis zawierający modele wszystkich modułów ISS w bardzo wysokiej jakości. Większość modeli jest stosunkowo prosta i świetnie nadają się na uprzyjemnienie wieczoru po pracy.  Wystarczy klej, nożyczki i trochę wyobraźni przestrzennej połączonej ze znajomością tematu tego co akurat się konstruuje.

autor: Orland Krzyżanowski

Zapraszam do galerii moich modeli kosmicznych.

Strony fanowskie z darmowymi modelami:

http://www.axmpaperspacescalemodels.com/ISSpage.html   -kompletna stacja ISS

http://jleslie48.com/gallery_models_real.html    – praktycznie wszystkie ważniejsze pojazdy kosmiczne

Salut 6 – wizja artystyczna

Salut 6 -wykonanie własne

kompleks: Progress, Salut 6, Sojuz

Buran-Energia 70cm wysokości razem 70 arkuszy a4- dla ambitnych

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: