24.08.2011 Pierwsza w historii katastrofa statku zaopatrzeniowego Progress

Wpis oparty na: http://en.wikipedia.org/wiki/Progress_M-12M

Statek zaopatrzeniowy Progress (źródło: Roskosmos)

W środę 24 sierpnia odbył się nieudany start rakiety Sojuz ze statkiem zaopatrzeniowym Progress M-12M na pokładzie. Progress wiózł blisko 2.67 tony zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Start który odbył się o 15.00 CEST przebiegał bezproblemowo aż do 325 sekundy lotu. Wtedy to telemetria przekazała spadek ciśnienia paliwa w III, górnym stopniu rakiety. Najprawdopodobniej został on wyłączony przez komputer automatycznie. Od tej chwili rozpoczął się spadek stopnia wraz z zamocowanym do niego statkiem kosmicznym. O 15:25 CEST zanotowano upadek zespołu na ziemię. Eksplozję było słychać w promieniu 100km.

Katastrofa była pierwszą w historii sięgającej 1978 roku, utratą  Progressa w czasie startu. W tym bowiem roku rozpoczął zaopatrywanie stacji Salut 6 i następnych. Warto zauważyć że nastąpiła w wyjątkowo krytycznym czasie. Miesiąc temu zakończono program wahadłowców i rosyjskie statki są jedynymi dowożącymi załogę na ISS i głównymi zaopatrującymi ją w zapasy (obok ATV i HTV o marginesowej roli). Dzisiaj tj. 25 sierpnia Roskosmos ogłosił wstrzymanie lotów zarówno Progresów jak i Sojuzów gdyż wadliwy element jest wspólny dla obu pojazdów. Jest to bezprecedensowa sytuacja w historii ISS jak i rosyjskiej kosmonautyki. W mediach w związku z wydarzeniem pojawiły się pytania o przyszłość stacji, czy astronauci będą mieli czym oddychać i co jeść… Uczciwie, jeżeli coś się planuje przez przyjmijmy dekadę i buduje przez 13 lat to jedna nieudana misja nie jest krytyczna. Ciekawa owszem ale nie jest to temat do zadawania Dużych pytań. Warto zauważyć że zdarzały się już problemy w postaci misji: Progress- M7, M-10, M-13, M-24 (przypis 1) były to przypadki w których wystąpiły problemy z dokowaniem do samej stacji. Były nawet ciekawsze sytuacje gdy Rosjanie „wjechali” Progressem w swoją stację rozhermetyzywując całkowicie jeden z jej modułów (M-34 – Mir) (przypis 2).

W obliczu zaistniałej sytuacji Rosjanie jak najszybciej muszą znaleźć przyczynę awarii, a w porozumieniu z partnerami zadecydować o dalszym funkcjonowaniu ISS w zmienionych okolicznościach. W najbliższym czasie trzeba zadecydować czy obecną 6 osobową załogę uszczuplić do 3 osób pozwalając wrócić połowie 28 ekspedycji tak jak planowano, czy przy braku perspektywy wymiany na 29 załogę awaryjnie przedłużyć jej pobyt na stacji. Przewidziano możliwość normalnego funkcjonowania 6 osobowej stacji przez 50 dni po skończeniu się głównych zapasów.

Progress dokuje do MIRa (źródło: Roskosmos)

Trzeba zauważyć że obecna sytuacja jest wyjątkowo niekomfortowa dla Amerykanów. Nie są w stanie samodzielnie umieścić człowieka na orbicie a przyszła decyzja o przywróceniu Sojuzów do lotów podjęta przez Rosjan może być trudna do zaakceptowania przez amerykańskie procedury bezpieczeństwa. Ryzykować życiem swojego astronauty w locie rosyjskiego statku, czy sobie odpuścić godząc się na czasową absencję w wybudowanym za gigantyczne pieniądze kompleksie? To jest pytanie na które będą musieli sobie odpowiedzieć w niedalekiej przyszłości. W chwili obecnej może stanowić to jednak pozytywny bodziec w postaci przyspieszenia prac nad statkiem Dragon (bardziej zaawansowany postęp prac niż w przypadku rządowego Oriona, pierwszy lot orbitalny zakończony sukcesem).

Dziękuje za sprostowanie użytkownikowi- astropol z Polskiego Forum Astronautycznego ( http://www.astronautyka.org/index.php/topic,565.msg28858.html#new) błędne zdanie poprawiłem.

Przypisy:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Progress_flights

2. http://www.youtube.com/watch?v=Iu3oy6_v73M

POLECAM:

Dyskusja na temat wypadku na Polskim Forum Astronautycznym: http://www.astronautyka.org/index.php/topic,477.510.html

Relacja z nieudanego startu na Kosmonaucie.net : http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-bezzalogowe/Orbitalne/2011-08-24-progress-m-12m.html

Reklamy

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

One Response to 24.08.2011 Pierwsza w historii katastrofa statku zaopatrzeniowego Progress

  1. Pingback: Anonim

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: