Rozmiar ma znaczenie- Najprawdopodobniej największy w Trójmieście model rakiety nośnej CZ 2F

2,2 metra wysokości i autor dla porównania 🙂

Dzisiaj pozwolę sobie na odbiegnięcie od głównego tematu strony jednak oczywiście dalej zostajemy w temacie astronautyki. O rakietach nośnych można dużo czytać i oglądać powiększając swój zasób wiedzy. Czasami przychodzi jednak chęć, żeby zrobić coś czego można dotknąć czyniąc temat bardziej namacalnym. Po wykonaniu serii małych modeli Sojuzów i Progressów, nieco większego modułu głównego Mira o rozmiarach około 10-15 cm pomyślałem, że może tym razem pójdę krok dalej. 2,2 metra wysokości wydawało się być tym co spełni moje ambicje modelarskie i przyznaje, że się nie zawiodłem. Prezentuje prawdopodobnie największą w Trójmieście a już na pewno w Pruszczu Gdańskim rakietę nośną CZ 2F.

Chiny są trzecim krajem który umieścił człowieka samodzielnie na orbicie. Co ciekawe w chwili obecnej są jednym z dwóch państw które ma taką możliwość. Samodzielnie prowadzą program budowy stacji kosmicznej w ramach którego w chwili obecnej krąży na orbicie prototypowe laboratorium kosmiczne Tiangong 1. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie do końca dekady doczekamy się pełnowartościowej wielomodułowej stacji kształtem przypominającej Mira. O statkach Shenzhou wzorowanych na Sojuzie jakkolwiek nie będących jego kopią pisałem w marcu ubiegłego roku jednak pominąłem tam rakietę nośną, która jest koniem roboczym załogowego Chińskiego Programu Kosmicznego.

 

W ramach projektu 921 pod którym to oznaczeniem kryje się program chińskich załogowych lotów kosmicznych zaistniała potrzeba budowy rakiety nośnej, która wynosiłaby ludzi na orbitę. Projekt zaczęto opracowywać w 1992 roku. Ze względu na chęć obniżenia kosztów i czasu zrezygnowano z budowy systemu od podstaw decydując się na modernizację istniejącej rakiety Changzheng 2E, która miała swój pierwszy lot w 1990 a została wycofana z użytku w 1995 roku kiedy to zastąpiła ją mniej awaryjna wersja 3B. CZ 2F w załogowej wersji tylko z wyglądu przypomina wersję 2E co jest dobrą wiadomością jeżeli doczytamy, że ta ostatnia na 8 lotów łącznie miała tylko 5 udanych. System kontroli lotu oraz elektronika zostały przeprojektowane i znacznie unowocześnione. Przy porównaniu sylwetek widzimy, że dodano wieżyczkę ewakuacyjną na szczycie, która w razie niebezpieczeństwa odstrzeli ludzi od rakiety jeżeli ta sprawiałaby kłopoty.

 Rakieta składa się z 2 głównych stopni oraz 4 rakiet dodatkowych. Wszystko jest napędzane dimetylohydrazyną jako paliwem oraz tetratlenkiem azotu w roli utleniacza, zatem jest to rozwiązanie dosyć toksyczne. Do chwili obecnej niezawodność tego nosiciela to 100%. Podczas lotów Shenzhou 5 i 6 odnotowano jedynie poprawiony później ,problem z silnymi wibracjami. Wyniosła ona 8 statków Shezhou w tym trzy załogowe oraz laboratorium kosmiczne Tiangong 1. W nieodległej przyszłości planuje się zastąpienie jej (i pratycznie całej floty rakiet do tej pory stosowanych) wersją CZ5 która posłuży do wynoszenia modułów przyszłej stacji z udźwigiem od 1.5t do 25t na LEO i do 14t na GTO.

Na chwilę obecną czekamy na mający się odbyć w marcu lub kwietniu załogowy start CZ 2F z Shezhou 9. Będzie to pierwsze dokowanie chińskich astronautów do stacji na orbicie. Żeby być dokładnym warto zaznaczyć że od startu Tiangong 1 mamy do czynienia z wersją CZ 2F/G. Wprowadzone modyfikacje w stosunku do wersji F obejmują modyfikacje kontroli lotu oraz współpracę z systemem GPS.

 

Dane na podstawie: http://www.sinodefence.com/humanspaceflight/launch-system.asp

 

Reklamy

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: