Nowy Astronautilus już dostępny- tym razem drukiem!

W tym tygodniu wyszedł pierwszy raz drukiem, dwumiesięcznik Astronautilus (nr 19). Jest to nie mająca wcześniej na polskim rynku próba wprowadzenia na zasadach komercyjnych pierwszego pisma zajmującego się w całości astronautyką. Co jest w tym takiego ważnego skoro na półkach leży dużo prasy „o kosmosie”?  Do tej pory będąc osobą zainteresowaną tym co człowiek robi poza naszą planetą z braku wyboru kupowaliśmy czasopismo popularnonaukowe w którym może jeden z wielu artykułów traktował właśnie „o kosmosie”. Gdy mieliśmy pecha to był to dyżurny temat „Czy na Marsie jest życie” albo „Jak człowiek wylądował na Księżycu”. Często okazuje się ,że właśnie wydaliśmy pieniądze na pismo z wielkim zdjęciem wahadłowca zamiast artykułu i chmurkami wyjaśniającymi gdzie jest przód a gdzie tył pojazdu. Jeżeli los sprzyjał nam trochę bardziej to nabyliśmy American Scientific w edycji polskiej. Tam jednakże trafiamy najwyżej na jedną pozycję poświęconą zagadnieniu tego co nad nami i to napisaną w wymagającym stylu. Żadna z opcji do tej pory dostępnych nie dokonywała rozróżnienia między astronautyką a astronomią bądź astrofizyką.

Jaką niszę wypełnia Astronautilus?

Przede wszystkim jest to 50 stron poświęconych konkretnemu zagadnieniu- Astronautyka. Załogowa lub bezzałogowa ale zawsze dotycząca eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka.

Czasopismo zorientowane jest przede wszystkim na treść. Grafiki mogą wprowadzać do tematu lub coś wyjaśniać ale nacisk jest położony na słowo. Tematy są  wyjaśniane szczegółowo jednak w przystępnym języku. Jeżeli interesujesz się tą dziedziną od niedawna zostaniesz ładnie wprowadzony w temat a następnie nakarmiony rzetelną wiedzą.

Tematy. No właśnie. Jeżeli już wiesz z innych czasopism, że Amerykanie wylądowali na Księżycu, to tutaj dowiesz się że były plany wysłania statku Apollo z ludźmi na pokładzie dalej, do jednej z asteroid. Jeżeli zachodnie czasopisma w natłoku tematów zajmą się kolejnymi opracowaniami o tym jak działały wahadłowce to tutaj dowiesz się wszystkiego o pierwszym polskim satelicie wystrzelonym na początku roku (nr18). Myślisz, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była czymś pewnym i od zawsze miała tak wyglądać tak jak ją znamy w obecnej formie… w tym numerze się zdziwisz, gdyż był pomysł zrobienia jej z wahadłowca!

Ze swojej strony zachęcam do dania szansy temu nowatorskiemu projektowi i nabycia tej pozycji. W ciągu tego roku staniemy się pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej i sprawy przestrzeni kosmicznej będą też naszymi sprawami. Bądźcie na bieżąco!

Orland Krzyżanowski

Aktualny numer do zamówienia na stronie redakcji http://www.astronautilus.pl/aktualny.html

Jeżeli chcecie sprawdzić co kupujecie to darmowe numery promocyjne są do pobrania w formacie pdf: http://www.astronautilus.pl/archiwum.html

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: