2012 rok- subiektywny wybór najważniejszego wydarzenia

źródło: NASA

źródło: NASA

Koniec roku jest zazwyczaj momentem w którym  podsumowuje się różne wydarzenia. Miniony rok w polityce, w sporcie, w ekonomii. Z pośród różnych dziedzin jedna jest ciekawa. Miniony rok w astronautyce.

W większości wypadków łatwo spotkać się z wyliczaniem kolejnych wydarzeń od stycznia do grudnia. W tym wypadku chciałbym podjąć się zadania z góry skazanego na niepowodzenie. Całe szczęście pojęcie „subiektywnie”  przychodzi na pomoc i daje szanse na zaistnienie poglądu. Dotyczy on wyboru najważniejszego wydarzenia astronautycznego w 2012 roku- subiektywnego oczywiście.

Z pośród wielkiej konkurencji ciekawych epizodów zaryzykuję poglądem, że wydarzeniem roku 2012 w astronautyce były misje firmy Space X C2/C3 oraz CRS 1.  Dały one nam rzeczywisty przedsmak tego jak będzie wyglądać obsługa misji orbitalnych w nowej komercyjnej rzeczywistości. Dla mediów jest to mniej spektakularne wydarzenie niż lądowanie MSL na Marsie jednak długofalowo to właśnie misje komercyjne zmienią znany nam obraz eksploracji przestrzeni kosmicznej (w sektorze nienaukowym).

Jesteśmy świadkami drugiego wyściku kosmicznego!

Pierwszy wyścig kosmiczny z okresu zimnej wojny był bardzo widowiskowy gdyż cel był jeden i zrozumiały dla wyobraźni  kogoś nieprzygotowanego w temacie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że od kilku lat rozgrywają się wydarzenia, które zmienią warunki korzystania z dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Za dwadzieścia lat wizualizacje z misji kosmicznych oglądane na odpowiedniku przyszłego You Tuba będą pokazywać symulacje misji wykonywanych przez pojazdy na których korpusie zamiast spodziewanej flagi będzie widniał logotyp firmy, która jest jego właścicielem lub operatorem. Start rakiety która zrywając się ze stanowiska startowego prezentuje przed rejestratorem namalowane na sobie litery UNITED STATES lub USA będą historią.Cheung-Saturn-V-1

Misje C2/C3 oraz CRS 1 są pierwszymi pełnoprawnymi misjami przeprowadzonymi przez prywatną firmę i dają nam przedsmak tego typu wydarzeń. Wkrótce będą dochodziły do tego przedsięwzięcia (w realnych lotach i z realnym sprzętem bo formalnie już są) inne firmy jednak to SpaceX była pierwsza. My właśnie jesteśmy świadkami czegoś nowego co dla następnego pokolenia będzie stanowiło niezauważalny chleb powszedni.

Nowość w zakresie lądowania

Nie mniej istotną rzeczą od dwóch lotów Dragona do ISS jest potencjał tych pojazdów, który może być uniwersalny i stanowić komercyjny odpowiednik wszechstronnego Sojuza. Wersja załogowa pojazdu w postaci Dragon Rider najprawdopodobniej zrewolucjonizuje i wprowadzi nową jakość w temacie lądowania i przyziemienia. Do chwili obecnej mieliśmy dwa standardy. Kapsuła i lądowanie na spadochronach w przybliżonym rejonie o wielokilometrowym obszarze, bądź skrzydlate orbitery na bazie kadłuba nośnego z precyzyjnym lądowaniem horyzontalnym na pasie startowym.

Pierwsze rozwiązanie jest reprezentatywne dla rosyjskich Sojuzów drugie dla emerytowanego programu STS oraz tajemniczego X-37. Jest komfortowe w stosowaniu ale niestety również skomplikowane. Kwestia może być dyskusyjna jednak wystarczy spojrzeć na trend projektowanych pojazdów kosmicznych. Z jakiegoś powodu odchodzi się od orbiterów. Załogowym wyjątkiem będzie Dream Chaser.

Rozwiązanie w postaci kapsuły lądującej na spadochronach jest znane i stosowane od początków istnienia astronautyki załogowej. Jest ono prostsze, tańsze ale również niepozbawione wad. Space X postanowił znaleźć złoty środek i wybrać to co najlepsze z obydwu opcji.

Czy to jeszcze kapsuła?   

Po udanym wejściu w atmosferę na pewnej wysokości Dragon Rider zamiast spodziewanego wypuszczenia spadochronów uruchomi silniki rakietowe. Kapsuła w ten sposób zostanie lądownikiem który w sposób kontrolowany przyziemi do powierzchni. Przed końcową fazą lotu rozłożone zostaną amortyzowane wsporniki które uczynią lądowanie w miarę komfortowym. Czegoś takiego jeszcze nie było!

Tam gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek!

Lądowanie w gęstej atmosferze Ziemi plus jej spora grawitacja nie jest łatwe. Dlatego też jeżeli to się uda okaże się nagle, że mamy wyrafinowany lądownik który bez problemu poradzi sobie z lądowaniem na innych mniej wymagających ciałach niebieskich. W ten sposób pojawiła się koncepcja Red Dragon. Wysłania lądownika Dragon na Marsa. Kapsuła została zaprojektowana tak żeby można było wykonywać misje poza orbitą ziemską więc technicznie nie ma przeciwwskazań do wysłania jej dalej. Wstępne koncepcje przewidują możliwość dostarczenia na powierzchnię czerwonej planety 1 tony ładunku przy lądowaniu bez spadochronów a tylko za pomocą rewolucyjnego systemu rakietowego lądowania.

grafika: SpaceX

grafika: SpaceX

Posumowanie

Przy kosmicznych tematach łatwo o zbyt entuzjastyczne podejście. Jest wiele pomysłów, studiów i koncepcji które wyglądają doskonale na komputerowych symulacjach. Mamy śledzoną przeze mnie firmę Excalibur- Almaz z rewolucyjnymi pomysłami i ciekawym sprzętem. Są firmy które w ramach COTS projektują swoje rozwiązania. Co odróżnia Space X od nich wszystkich? Odpowiedź jest prosta- fakty. Zbudowali sprzęt i nim polecieli. Byli pierwsi i uważam, że będąc w jakimś momencie historii często łatwo o przeoczenie ważnych wydarzeń szukając tych spektakularnych. Rok 2012 należał do SpaceX.

Powyższy wpis jest moim subiektywnym zdaniem na ten temat . Intencją jest skłonienie do refleksji nad znaczeniem obecnego momentu w historii astronautyki. Dane na temat koncepcji Red Dragon i profilu lądowania są powszechnie dostępne w internecie więc kwestia przypisów jest pomijalna. 

MODELE FALCON 9 i DRAGON

Poniżej prezentuję modele z kolekcji własnej Dragona w misji CRS-1 w skali 1:00

Rakieta Falcon 9 oraz Dragon

Rakieta Falcon 9 oraz Dragon

Statek Dragon osadzony na szczycie rakiety. Wydać osłony aerodynamiczne paneli słonecznych.

Statek Dragon osadzony na szczycie rakiety. Wydać osłony aerodynamiczne paneli słonecznych.

IMGP8312

Reklamy

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: