Jesień, deszcz i chmury? Wznosimy się ponad to! Najnowszy numer Astronautilusa 4/2013 (27)

Gdy pojawia się temat Korei lub półwyspu koreańskiego do głowy przychodzi zazwyczaj kilka luźnych skojarzeń, które mamy zakodowane w zbiorowej świadomości. Korea Północna to oczywiście obraz kraju, o którym nie wiemy praktycznie nic oprócz tego, że reprezentuje ekstremalną formę dyktatury. Nawet z kosmosu gdy znajduje się po stronie nieoświetlonej przez Słońce a większość półkuli skrzy się światłami miast Korea Północna pozostaje czarną plamą.

W majowym numerze mogliście się zapoznać z programem kosmicznym tego państwa, który zapewne dla większości był nieznany i stanowi ciekawy smaczek w temacie astronautyki skupionym w niezmienionym trójkącie zainteresowania zachodniej części cywilizacji- NASA, ESA, Roskosms. Jak się okazuje Azja nie próżnuje i oglądając osiągnięcia Chińskiej Agencji Kosmicznej jeszcze możemy się zdziwić informacjami, które usłyszymy w wiadomościach za kilkanaście lat. W bieżącym numerze czeka was ciekawy artykuł Piotra Drabika „Korea Południowa i kosmos”- nie można tego kraju kojarzyć wyłącznie z Daewoo Tico zatem dajcie się zaskoczyć!

Poza stałymi rubrykami poświęconym temu co co się dzieje w kosmosie (a dzieje się dużo!) znajdziecie informacje dotyczące pechowego spaceru kosmicznego włoskiego kosmonauty, który prawie się w przestrzeni kosmicznej…utopił!

Jak co numer cofamy się też w czasie, żeby zapoznać was z fascynującą historią astronautyki. W tym numerze mój artykuł dotyczący (nie)wesołych historii w drodze na Mira- pierwszej wielomodułowej stacji kosmicznej, na bazie której zbudowano całkiem sporą część znanej nam Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Pamiętacie „Odyseje Kosmiczną 2001” ,w której komputer HAL 9000 próbował uśmiercić całą załogę statku Odyssey na orbicie Jowisza? Na orbicie ziemskiej Rosjanom zdarzyło się coś podobnego naprawdę z tym, że komputer nie nosił nazwy HAL 9000…nazywał się Argon 16.

Zapraszam do nabycia jedynego w Polsce magazynu popularnonaukowego w całości poświęconego astronautyce! 

Strona główna magazynu

Strona główna magazynu

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: