O stronie

Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy, ale również od czasu do czasu luźniejszy czy krótszy zawierający opinie własne. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Z racji wielkiej chęci utrzymania atrakcyjności strony postaram się pominąć fakty ogólnodostępne w postaci znanych epizodów jak Program Apollo czy Space Shuttle a bardziej skupić się na mniej znanych perełkach jak Apollo Aplication Program czy ciekawsze epizody w programach zrealizowanych. Zamierzam duży nacisk położyć na nie tak medialną jak amerykańska, astronautykę rosyjską. Jeżeli wpis będzie szczątkowy ze względu na chęć poruszenia szybko jednego tematu postaram się podać link wprowadzający do ogólnego tematu. Nie ma sensu przepisywać internetu.

***Miło mi oznajmić, że -Undocking confirm!- nawiązał współpracę z  DAVIDEM S. F. PORTREE autorem http://beyondapollo.blogspot.com/ najlepszego bloga dotyczącego historii amerykańskiej astronautyki*** 

Wszystkich zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami w dziedzinie astronautyki zapraszam na  świetny serwis: http://www.kosmonauta.net

oraz jedyne w Polsce czasopismo całkowicie poświęcone astronautyce:

http://www.astronautilus.pl

Pozdrawiam

Orland Krzyżanowski mail: orland_k@o2.pl

Uwaga na temat praw autorskich tekstów:

Na blogu znajdziecie teksty które podzieliłem na trzy kategorie:

-artykuł w całości będący moim dziełem: treść jest oryginalna i mająca charakter twórczy. Nie inspirowana oni opierająca się na istniejących opracowaniach.

-tłumaczenie za wiedzą i zgodą autora: w takim wypadku autor oryginalnego tekstu będzie wskazany na początku i na końcu tekstu.

-artykuł zależny bądź inspirowany: w tej sytuacji pojawi się przed tekstem „Na podstawie: tytuł i autor artykułu oryginalnego” : będą to wpisy, które powstają w wyniku pobudki dostarczonej przez inny artykuł, co można stwierdzić zapoznając się z utworem oryginalnym.

O ile ciekawa historia zaprezentowana na łamach tej strony będzie często pierwszą po Polsku, to najczęściej na zachodzie była opisywana dziesiątki razy. Nie ukrywam, że z racji amatorskiego podejścia nie opieram się na surowych dokumentach znalezionych gdzieś na dnie archiwum a najczęściej na już istniejących opracowaniach i artykułach (chociaż zaznaczam że udało mi się dotrzeć do kilku ciekawych dokumentów oryginalnych ze zdigitalizowanych i udostępnionych archiwów NASA).

Poza własnymi tekstami (odpowiednio oznaczonymi jak podałem wyżej) znajdą się tu też prace które: tłumaczyłem (za zgodą autora), odtwórcze, opracowane lub zaadaptowane przeze mnie, artykuły inspirowane ale zawsze z poszanowaniem i wskazaniem twórców pierwowzoru.

Gdy to możliwe kontaktuje się z autorami tekstów które mam zamiar opracować (w tym przetłumaczyć) pytając się o zgodę na publikacje na moim blogu. Nie spotkałem się jeszcze z odmową albo jakimiś restrykcyjnymi warunkami wykorzystania ich tekstu.

Za podstawę wpisów innych niż całkowicie niezależna moja praca przyjmuję:

Opracowanie (utwór zależny)

Opracowaniem jest utwór, który powstał w związku, bądź też na bazie innego utworu pierwotnego. W przypadku tworzenia utworu zależnego, z dzieła pierwotnego zaczerpnięte są elementy o charakterze twórczym i oryginalnym. Najczęściej w formie opracowań powstają tłumaczenia utworów, ich przeróbki, adaptacje, streszczenia, aranżacje. W przypadku utworu zależnego związek pomiędzy utworem pierwotnym a opracowaniem jest na tyle istotny, że w pewnym zakresie wkracza to w sferę osobistych i majątkowych praw autora dzieła pierwotnego. Z tego względu rozporządzanie i korzystanie z opracowania zależy od zezwolenia twórcy utworu pierwotnegoWarto podkreślić, że samo dokonanie opracowania co do zasady nie wymaga zezwolenia autora utworu macierzystego (choć w przypadku programów komputerowych, i samo opracowanie wymaga zgody podmiotu uprawnionego). Ponadto, w świetle prawa autorskiego ochronie nie podlegają same idee i pomysły nie ubrane w konkretną formę artystyczną, a w związku z tym mogą być one wykorzystywane jako źródło inspiracji dla stworzenia własnego inspirowanego dzieła. Niekiedy stwierdzenie czy dany utwór ma cechy utworu zależnego czy też utworu inspirowanego może być bardzo trudne.

Utwory inspirowane

Utwory inspirowane są dziełami, które powstają w wyniku pobudki dostarczonej przez inny utwór, co można stwierdzić zapoznając się z utworem inspirowanym. Związek pomiędzy utworem inspirowanym a utworem pierwotnym musi być dostrzegalny, jednak nie jest on tak silny jak w przypadku opracowania cudzego utworu. Szczególną cechą utworu inspirowanego jest to, że nowy utwór inspirowany jedynie w niewielkim stopniu wykorzystuje pewne elementy utworu pierwotnego oraz powstaje przede wszystkim w wyniku istotnego wkładu twórczego autora utworu inspirowanego. Zgodnie z założeniami prawa autorskiego utwór inspirowany może być tworzony bez zgody autora dzieła, z którego inspiracje czerpie artysta tworzący utwór inspirowany, a nawet wbrew jego woli.

Cel, sposób oraz dopuszczalność samego wykorzystania każdej z powyżej przedstawionych instytucji prawa autorskiego są odmienne i prowadzą do zupełnie różnych skutków prawno – autorskich. Problem w tym, że twórca tworzący swoje dzieło i opierający je, lub w jakimś zakresie wykorzystujący elementy cudzej twórczości, często nie myśli o tym, z jakiej konkretnej instytucji prawa autorskiego korzysta. W praktyce może powodować to pewne problemy, gdyż twórca nowego utworu często nie wie, co w ramach wykorzystania cudzej twórczości mu wolno, a co nie.

(definicja zaczerpnięta z: http://itlaw.computerworld.pl/index.php/2008/01/21/cytat-inspiracja-dzielo-zalezne-co-jest-czym-w-internecie/)


Pozdrawiam

Orland Krzyżanowski mail: orland_k@o2.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: