Dobra lektura na wakacyjny urlop- Astronautilus 26 już dostępny!

Wakacyjny okres urlopowy już rozpoczęty. Spora część z Was będzie mogła zapomnieć na chwilę o przyziemnych problemach i wyjechać gdzieś na czas urlopu by oddać się wypoczynkowi. Jeżeli pomimo malowniczego widoku mazurskich jezior, gór czy morza czujecie potrzebę udać się jeszcze dalej mam dla Was idealnie rozwiązanie. Nieziemska podróż w kosmos wraz z najnowszym numerem Astronautilusa w kilka ciekawych miejsc.

źródło zdjęcia: http://www.rjones3.net

źródło zdjęcia: http://www.rjones3.net

Wybierając się w kosmos (nawet samą myślą) musimy wiedzieć, że w obliczu braku na chwilę obecną praktycznie wykorzystywanej technologii utrzymywania sztucznej grawitacji będziemy zmuszeni doświadczyć stanu nieważkości. Super sprawa- „Latać jak Superman!”- tak część fanów astronautyki mogłaby pomyśleć. Stan nieważkości wydaje się być najatrakcyjniejszą częścią kosmicznej podróży. W artykule Agaty Kołodziejczyk „Życie bez ciężaru powszechnego ciążenia” dowiecie się, że takie wyobrażenie delikatnie może się mijać z prawdą… zasadniczo w całości się z nią mija bo rzeczywistości bliżej jest do choroby lokomocyjnej.

Gdy wstępnie będziecie wiedzieli czego się spodziewać w środowisku mikrograwitacji pora na pierwszą podróż. Weźmiemy udział w wielkim wyścigu na Księżyc z lat 60tych ubiegłego wieku. Ścigać się z Amerykanami będziemy w rosyjskim statku kosmicznym ŁOK, żeby w historii, która nigdy się nie wydarzyła w lądowniku Łunnyj Korabl z flagą sierpa i młota  na swym kadłubie wylądować na Srebrnym Globie. W programie spacer po regolicie oraz przejażdżka czekającym na miejscu łazikiem księżycowym- Łunochodem. O ile misja lądowania Rosjan na księżycu nigdy nie doszła do skutku to sprzęt i procedury były przygotowane. Wielka rakieta N-1 za pomocą gigantycznej liczby (30!) silników rakietowych mogła zmienić bieg historii…gdyby nie miała tak wybuchowej natury.

Większa część przygotowanego sprzętu miała prawo prawidłowo spełnić swoją rolę. Większość pozostaje w użyciu do dzisiaj!- szczegóły w moim artykule „Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije”. Ja powiem tak odwracając kolejność- bez wypitego szampana nie zaryzykowałbym lotu na pokładzie N1.

Jeżeli ryzyko misji załogowej was przestraszy zawsze pozostają tańsze i z definicji bezpieczniejsze dla ludzi misje bezzałogowe. Pod kątem atrakcyjności medialnej będące nieco w cieniu koziołkujacych w stanie nieważkości astronautów na pokładzie ISS (na pokładzie Sojuza raczej się nie pogimnastykujemy), to od strony naukowej dostarczające niesamowitych odkryć, zmieniających całkowicie stan wiedzy człowieka na temat miejsca, w którym żyjemy- Wszechświata. W bieżącym numerze zostaniecie wprowadzeni elegancko w temat tajemnic naszej dziennej gwiazdy w artykule „Słoneczny mikroskop”, który to wprowadza nas za kulisy przygotowań oraz misji nowego teleskopu kosmicznego IRIS. Ja myślałem, że mój teleskop stojący na balkonie wygląda fajnie. Zobaczie jakby mógł wyglądać gdyby oddać go naukowcom z NASA, którzy mieliby na niego pomysł…i rakietę, którą wystrzeliliby go na orbitę heliocentryczną.

Teleskop IRIS (fot.NASA)

Teleskop IRIS (fot.NASA)

Te wszystkie treści zostały przygotowane specjalnie dla Was- obecnych, bądź przyszłych entuzjastów eksploracji przestrzeni kosmicznej przez człowieka. Treści nie mają konkurencji w polskiej prasie popularnonaukowej po kątem podejmowanej problematyki  jak i obszerności oraz dokładności podejmowanych tematów. Wszystko co przeczytacie z dużym prawdopodobieństwem (sięgającym blisko 100%) będzie dla Was  czymś nowym. Po prostu Kosmos!

Szczegóły misji jaką stawia sobie Astronautilus na stronach redakcji jak i sklepu internetowego. Co więcej. Żeby być obecnym waszym życiu na co dzień i mieć z Wami kontakt zapraszam do polubienia Astronautilusa na Facebooku https://www.facebook.com/pages/AstroNautilus/142459952505321   

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: