MODELE KOSMICZNE (galeria)

Długo zastanawiałem się czy powiększyć tematykę strony o dodatkowe zagadnienie jakim byłoby modelarstwo kosmiczne i doszedłem do wniosku, że pod pewnymi warunkami uda się to zrobić nie wychodząc poza profil historyczno-astronautyczny. W związku z powyższym prezentuje prywatną kolekcję historycznych modeli pojazdów kosmicznych.

W Polsce hobby modelarskie ma się dobrze a nawet bardzo dobrze…jednak tylko dla wybranych dziedzin i tematów.Ze spostrzeżeń własnych zauważyłem, że Lotnictwo II wojny światowej niewątpliwie jest liderem w zakresie modelarstwa kartonowego, plastikowego czy modeli RC. Tuż za nim lokuje się tematyka morska i lądowa. Idąc dalej mamy rozszerzenie ram czasowych tych kategorii. Nie spotkałem się na żadnej z wystaw organizowanych dla modelarzy z szerszym przedstawieniem tematyki historycznych pojazdów kosmicznych. Same modele oczywiście są do obejrzenia w wielu miejscach w Polsce jednak są to zazwyczaj ekspozycje stałe jednostek kulturalnych takich jak planetaria czy wybiórcze wystawy dolepione gdzieś do szerszej ekspozycji w jakimś muzeum, ewentualnie jako praca zaliczeniowa w średnich szkołach technicznych.

Mając w dorobku kilkanaście już pozycji zajmujących coraz to nowe półki zdecydowałem się zaprezentować swoją kolekcję szerszej publiczności.

Zapraszam do oglądania!

Orland Krzyżanowski. Kontakt: orland_k@o2.pl

13

Model chińskiego statku Shenzhou i rosyjskiego Sojuza dla porównania. Skala 1:100

WP_20160316_017

Prywatny statek zaopatrzeniowy Cygnus

 

Kompletny rosyjski segment ISS

Kompletny rosyjski segment ISS

zr4

 

Realne zdjęcie całego segmentu.

Realne zdjęcie całego segmentu.

zr11

Zwiezda- serce Międzynarodowej Stacj Kosmicznej 

Moduł serwisowy Zwiezda- serce Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. (źródło: NASA)

FGB- Zarja: Pierwszy moduł ISS wyniesiony na orbitę w 1998 roku

(polecam mój dwuczęściowy artykuł poświęcony tej konstrukcji- FGB- cichy bohater ciekawych historii)

Zdjęcie FGB na orbicie. (NASA)

Poisk (MRM 2) – rosyjska śluza powietrzna zamontowana na ISS  Poisk konstrukcyjnie jest bardzo zbliżony do śluzy Pirs. Przyłączony został do Zwiezdy od strony zenitu przy module Zwiezda.

Przybycie Poisk na ISS (NASA)

Źródło: NASA

Progress i Sojuz – nierozłączna para

Jako pierwszą pozycję zamieszczam modele koni roboczych programu rosyjskiego. Nie ukrywam, że ze wszystkich pojazdów kosmicznych to jest moja ulubiona para. Nie tylko ze względów estetycznych ale szeregu innych cech, za które zdobyły moją sympatię.

Przede wszystkim ciągłość i ewoluowanie pojazdów, które dojrzewają od 1967 (Sojuz) i 1978 (Progress) roku. Jest to strategia, która powoduje znaczne obniżenie kosztów w trakcie trwania programu kosmicznego danego państwa. Można również uniknąć tak zwanych chorób wieku dziecięcego które cechują konstrukcje nowe opracowywane od zera. Nie muszę dodawać, że tym argumentem w niezauważalny sposób poddaje dyskretnie krytyce działania NASA w tej dziedzinie, która lubi opracowywać wszystko od nowa wywarzając wielokrotnie raz otwarte już drzwi (w chwili obecnej ponowne odkrycie zalet kapsuł i produkcja nowej przypominającej statki Apollo -MPCV).

skala 1:100

***

ATV- Europa wkracza do gry

Historyczność ATV sięga 2008 roku kiedy to pierwszy egzemplarz odbył swój dziewiczy lot jednak pomimo krótkiej kariery bez wątpienia można zaryzykować stwierdzenie, że stanowi on kamień węgielny pod projekt przyszłego europejskiego statku załogowego. Z ciekawostek warto wspomnieć, że była nawet propozycja żeby moduł serwisowy ATV był częścią napędową amerykańskiego MPCV (niedoszły Orion)!

Nowy Gracz! Kapsuła Dragon firmy Space X- pierwszy prywatny statek kosmiczny

ENERGIA – Czyli dlaczego Buranowi było daleko do kopii wahadłowca amerykańskiego

Pomimo, że pozornie stojący na wyrzutni wahadłowiec rosyjski dla niewprawnego obserwatora może przypominać amerykański program STS to różnice są na tyle znaczące, że tworzą zupełnie odmienny system. Energia była zupełnie samodzielnym nosicielem ładunków na orbitę. Orbiter był jedynie ładunkiem a nie częścią systemu (zbiornik ET w programie STS to zasadniczo tylko wielki bak paliwa) .  W prezentowanej wersji podczas pierwszego lotu Energia z satelitą wojskowym Polyus.


 

MERCURY- statek do którego się nie wchodzi tylko się w niego ubiera…

Nie był duży, ani komfortowy w jakikolwiek sposób. Był za to pierwszy i mieścił się na zmodyfikowanej rakiecie balistycznej. Dzięki niemu Amerykanie  mogli udać, że panują nad sytuacją w temacie podboju kosmosu konkurując z Rosjanami.

Gemini- jak kosmiczny myśliwiec

   

Long March 2F

Chiny są państwem, które funkcjonuje w naszej świadomości tylko i wyłącznie na podstawie stereotypów.Jego potencjał jest ewidentnie niedoceniany przez kulturę zachodnią. Zatem, żeby nikt nie był zdziwiony za kilka lat- Dzisiaj (tj. 17 czerwca 2012r.) Chińczycy wystrzelili pierwszą załogową misję na swoją stacje kosmiczną (tak… mamy dwie stacje kosmiczne na orbicie na chwilę obecną- ISS oraz Tiangong-1). Wszystko opracowane samodzielnie przy utrudniającym prace embargo na technologie wprowadzone przez USA. Koń roboczy Chińskiego programu kosmicznego- rakieta Long March 2F

2,2 metra wysokości i autor dla porównania

4 Responses to MODELE KOSMICZNE (galeria)

  1. Pingback: Hobby, modelarstwo kosmiczne- I ty możesz mieć kosmodrom w domu! « -Undocking confirm! SpaceSite

  2. Pingback: Nowe modele w galerii! « -Undocking confirm! SpaceSite

  3. Świetna strona. Zwłaszcza posty poświęcone sowietom. Skąd bierzesz papierowe modele?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: