Gemini LORV- statek ratunkowy dla misji księżycowych Apollo (koncepcja 1967r.)

Oświadczam że jestem autorem poniższego artykułu i jest on objęty prawem autorskim.

Na podstawie artykułu: „Gemini LORV” na http://www.astronautix.com

źródło: NASA Dwa statki Gemini na orbicie ziemskiej

Koncepcja Gemini LORV obejmowała załogowy statek  Gemini zdolny do osiągnięcia orbity księżycowej w celu uratowania astronautów którzy z powodów technicznych utknęliby na niej w Apollo CSM. Przykładowa misja polegałaby na wysłaniu pustego statku za pomocą rakiety Saturn V na trajektorię trans-księżycową. Po osiągnięciu orbity statek w trybie automatycznym zbliżyłby się do uszkodzonego Apollo CSM. Astronauci wykonując spacer kosmiczny przedostaliby się do dostosowanego dla trzech osób wnętrza Gemini i następnie odpalili silniki opuszczając orbitę księżyca.

źródło: http://www.astronautix.com , szkic kapsuły 3 osobowej

Koncepcja ta została przez NASA odrzucona na rzecz jeszcze bardziej ambitnej opcji Gemini LSRV. Rozwinięcie skrótu ujawnia zamysł ratowania astronautów z powierzchni księżyca. Koniec końców, po wydanych na studia pieniądzach skończyło się że Apollo 8 poleciał bez jakiegokolwiek planu ratunkowego… tak jak Apollo 10,  11, 12, 13 (ten udowodnił że programy ratunkowe to zbędne asekuranctwo) i reszta aż do końca programu księżycowego. Od siebie dodam że to dziwne podejście zwłaszcza, że szansę lądowania na księżycu i bezpiecznego powrotu były… szeroko dyskutowane przez różne środowiska (nawet dzisiaj). Gdyby koncepcja ta weszła w życie, lot statków Apollo byłby asekurowany w każdej fazie lotu. Po Apollo były misje do Skylaba. One również miały przygotowane studia programów ratunkowych (rewelacyjne szkice). Promy miały być tak bezpieczne, że do chwili obecnej (końca programu STS) nie opracowano misji ratunkowych poza kilkoma koncepcjami mającymi na celu uspokoić opinię publiczną po kolejnych katastrofach dwóch promów. Na chwilę obecną NASA od sierpnia 2011 r. nie będzie w stanie samodzielnie wysłać człowieka na orbitę więc plany i osiągnięcia z lat 60` są naprawdę ciekawą lekturą.

autor: Orland Krzyżanowski

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: