Postsowiecka wojskowa stacja kosmiczna hotelem na orbicie

Oświadczam że jestem autorem poniższego artykułu i jest on objęty prawem autorskim.

Pod koniec 2010 roku ulice Brytyjskiego Douglas przemierzyły dwie  ciężarówki do przewozów wielkogabarytowych.  Na naczepach ukryty był pod plandekami tajemniczy cylindryczny ładunek. Najprawdopodobniej pozbycie się plandek nie zmniejszyłoby jego tajemniczości, bo wymagałoby to posiadania przez przechodniów wiedzy na temat tajnych wojskowych stacji orbitalnych Almaz jako elementu sowieckiego programu kosmicznego z lat 70tych.

Dwie takie stacje zostały nabyte przez prywatną firmę Excalibur Almaz i przetransportowane na wyspę leżącą niedaleko Wielkiej Brytanii- Isle of Man. Są one pozostałością po zawieszonym  w latach 70tych programie Almaz (równolegle prowadzonym do oficjalnych cywilnych stacji Salut) To na stacjach Almaz po raz pierwszy zamontowano i testowano uzbrojenie mogące zestrzeliwać wrogie satelity oraz, co ciekawe, statki Apollo gdyby te chciały dokonać abordażu(1). W kosmos poleciały trzy załogowe stacje oficjalnie pod oznaczeniami Salut 2,3 i 5. Po zakończeniu programu Rosjanie zamknęli w magazynach pozostałości po nim a wiedza na ich temat pogrążona została w tajemnicy aż do upadku ZSRR.

Stacja ALMAZ w czasie transportu.

Mimo że w polskich mediach się o tym nie mówi to początek XXI wieku jest też początkiem nowego wyścigu kosmicznego. Tym razem polega on na komercyjnym dostępie załogowej astronautyki do przestrzeni kosmicznej. Nie jest niczym nowym fakt, że fundowane przez państwo programy kosmiczne są skrajnie drogie, a w przypadku USA po zakończeniu lotów wahadłowców ich program zabrnął w ślepą uliczkę (2). Komercjalizacja spowoduje obniżenie kosztów, większą paletę możliwości do wyboru, dostęp na orbitę wielu podmiotom które do tej pory miały to zadanie utrudnione (turystyka, programy badawcze uczelni czy prywatnych korporacji). Idea komercjalizacji jest prosta- jeżeli mamy być obecni w kosmosie, musi być to opłacalne. W przypadku obecnego wyścigu ciężko o wybór strony której będzie się kibicowało gdyż są to zazwyczaj firmy z wieloma międzynarodowymi udziałowcami dlatego należy zachować ostrożność przy generalizowaniu.

Kapsuła Merkur

Tak czy inaczej jedną z takich firm jest powstała w 2005 roku Excalibur Almaz  (dalej EA). Jakiś czas temu firma oznajmiła że kupiła od Rosjan kilka kapsuł Merkur (3). Czym były owe kapsuły i inne pokrewne pytania wymagały już solidnego przekopania sporej anglojęzycznej części internetu.W skrócie nieoficjalna nazwa Merkur dotyczyła kapsuły powrotnej projektowanego jako konkurencja do znanego wszystkim Sojuza statku TKS który to statek zaprojektowano jako element systemu stacji orbitalnych Almaz. (Analogicznie jak Sojuz i Progress był elementem programuSalut). Sprawa wyglądała interesująco tym bardziej, że załogowy TKS nigdy nie poleciał. Firma EA przedstawiła komputerowe wizualizacje pomalowanej na biało kapsuły zaopatrzonej w loga firmy i na jakiś czas dała o sobie zapomnieć. W międzyczasie inne prywatne firmy (jako że są dotowane przez NASA nazwę je „amerykańskimi”) zaczęły chwalić się pierwszymi realnymi osiągnięciami. Najbardziej rozreklamowanym podmiotem jest tutaj ukończony i poddawany aktualnie próbom statek Virgin Galactic. Ma on wykonywać turystyczne loty suborbitalne. Druga firma z realnymi osiągnięciami to SpaceX z rakietą Falcon i testowaną kapsułą (w wersji towarowej dla ISS) Dragon. Do roku 2010 można by pomyśleć „Amerykanie” znowu wygrywają. Aż tu nagle jak wspomniałem na początku okazuje się że EA nie próżnowali i mają konkretny sprzęt. 8 kapsuł wielokrotnego użytku, Stacje Almaz i kadłub drugiej. Oznacza to umieszczenie na orbicie własnej stacji orbitalnej która jest już wybudowana i jakby nie było- przetestowana.

autor: Orland Krzyżanowski

Almaz po „rozpakowaniu” w tle kadłub drugiego.

1.http://www.astronautix.com/craft/almaz.htm   -o programie Almaz

2. http://www.idlewords.com/2005/08/a_rocket_to_nowhere.htm -Wahadłowiec jako ślepa uliczka

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Merkur_%28spacecraft%29 -o kapsule Merkur statku TKS

http://www.excaliburalmaz.com/ -Oficjalna strona firmy

Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

One Response to Postsowiecka wojskowa stacja kosmiczna hotelem na orbicie

  1. Pingback: Excalibour- Almaz ujawnia architekturę statku księżycowego. « -Undocking confirm! SpaceSite

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: