Merkur-statek widmo…

na podstawie: Dwayne A. Apocrypha now redux: space stories that just aren’t true, The Space Review 2006

Przeszukując internet w temacie Rosyjskiego Programu Kosmicznego możemy trafić na ciekawą pozycję. Jest nim zielona stożkowata kapsuła kosmiczna wyprodukowana przez Związek Radziecki. Na anglojęzycznych stronach występuje pod nazwą Merkur. Podaje się, że była częścią statku konkurencyjnego do znanego nam dobrze Sojuza. Ciekawostką jest jednak że słowo Merkur w języku rosyjskim nie występuje.

Pojawia się pytanie. Skąd w internecie, na różnych stronach i serwisach, mało tego, nawet na wystawie Smithsonian Institution’s National Air and Space Museum pod realną ekspozycją pojawia się fantomowy Merkur?  

Z odpowiedzią pospieszył Dwayne A. Day. W swoim artykule (źródło w nagłówku wpisu) powołuje się na magazyn НОВОСТИ КОСМОНАВТИКИ (Nowosti Kosmonautyki), który z tego co się zorientowałem cieszy się dobrą renomą. Podawał on, że amerykańskiemu biznesmenowi Arthurowi Duli w drugiej połowie lat osiemdziesiątych podczas wizyty w zakładzie rosyjskim (NPO Mashinostroyenia ) pokazano kilka dziwnych stożkowatych kapsuł obok wystawionej stacji Ałmaz. Przewodnik wskazał je palcem mówiąc „Zobaczcie, takie jak wasze Merkury (ang. Mercury)!”, mając na myśli podobieństwo do pierwszego załogowego amerykańskiego statku kosmicznego. Tłumacz nie wyłapał analogii w zdaniu Rosjanina i przetłumaczył Mercury na Merkura. Słowo nie istniejące w języku rosyjskim przywarło w ten sposób do kapsuły powrotnej VA „Vozvrashaemiy Apparat „ statku zaopatrzeniowego TKS. Tłumaczowi wydało się oczywiste porównanie do mitologicznego Merkurego a nie będąc ekspertem w dziedzinie przeoczył powiązanie z programem amerykańskim.

Oprócz kapsuły VA, statek składał się jeszcze z modułu FGB (ang. “functional cargo block” ), który dzisiaj wchodzi w skład ISS jako Zarya (FGB). Zadaniem statku TKS było zaopatrywanie wojskowych stacji Ałmaz, którym należy się oddzielny artykuł. Podam tylko, że pomimo dojrzałości konstrukcji, TKS nigdy nie poleciał z załogą chociaż z powodzeniem przeszedł kolejne misje bezzałogowe i testy samej kapsuły VA. To jednak już zupełnie inna historia…  


Informacje Orland Krzyżanowski
Witam na blogu tematycznym poświęconemu historii załogowej astronautyki. Wpisy będą miały charakter artykułów z zachowaniem poprawności formalnej w postaci podania źródeł bądź przypisów w wypadku korzystania z czyjejś pracy. W polskojęzycznym internecie nie ma wielu stron traktujących wybrane zagadnienia szczegółowo a dotyczących mniej znanych zagadnień w postaci koncepcji i różnych studiów dotyczących eksploracji przestrzeni kosmicznej w przeszłości.

One Response to Merkur-statek widmo…

  1. isogimaru says:

    Świetna robota. Lubię takie „rodzynki”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: